2025թ․ հունվարի 1-ից Շրջանառության հարկի համակարգում իրականացվել են որոշ փոփոխություններ, համաձայն ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխությոններ կատարելու մասին» օրենքի։
Փոփոխությունները վերաբերում են հարկման կարգերին, դրույքաչափերին, ինչպես նաև գործունեության փաստաթղթավորման գործընթացին, որոնց նպատակն է նվազեցնել վարչական ծախսերը, ինչպես նաև մի շարք այլ բարեփոխումներ։
Ի՞նչ է շրջանառության հարկը և դրա հաշվարկի կարգը
Շրջանառության հարկը պետական բյուջե վճարվող՝ ԱԱՀ-ին և (կամ) շահութահարկին փոխարինող պետական հարկ է։ Ռեզիդենտ առևտրային կազմակերպությունների համար շրջանառության հարկը փոխարինում է ԱԱՀ-ին և (կամ) շահութահարկին: Անհատ ձեռնարկատերերի համար շրջանառության հարկը փոխարինում է ԱԱՀ-ին:
Սույն օրենքով տեղի է ունեցել երկու սկզբունքային փոփոխություն՝ հարկի դրույքաչափերը ավելացել են, բայց միևնույն ժամանակ նվազել է վճարման ենթակա նվազագույն հարկի դրույքաչաձը։ Երկրորդ առանցքային փոփոխությամբ թույլ է տրվում բացի առևտրական գործունեությամբ զբաղվող ընկերություններից այլ գործունեությամբ զբաղվող ընկերություններին ևս ծախսագրել գործունեության հետ կապված ծախսերը։
Հարկման ենթակա գործարքների վրա կիրառվում են շրջանառության հարկի տարբեր դրույքաչափեր՝ կախված եկամտի տեսակից։
Շրջանառության հարկի և հարակից բարեփոխումների վերաբերյալ մասնագիտական աջակցության համար դիմեք Alpha Accounting-ին:
| Եկամտի տեսակը | Դրույքաչափ | Նվազեցման դրույքաչափ | Նվազագույն դրույքաչափ | |
| 1 | Առևտրական գործունեությունից ստացվող եկամուտներ, բացառությամբ որոշ դեպքերի | 10% | 9.5% | 1% |
| 2 | Երկրորդային հումքի առևտրական (առք ու վաճառքի) գործունեությունից ստացվող եկամուտներ | 5% | – | – |
| 3 | Խմբագրությունների կողմից թերթերի օտարումից եկամուտներ | 15% | – | – |
| 4 | Արտադրական գործունեությունից ստացվող եկամուտներ | 7% | 5% | 3.5% |
| 5 | Վարձակալական վճար, տոկոս, ռոյալթի | 10% | – | – |
| 6 | Հանրային սննդի ոլորտում իրականացվող գործունեությունից ստացվող եկամուտներ | 12% | 9% | 3.5% |
| 7 | Այլ ակտիվների օտարումից, ինչպես նաև այլ գործունեությունից ստացվող եկամուտներ (Հանրային սննդի ոլորտ) | 20% | – | – |
| 8 | Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գործունեության տեսակների ցանկում ներառված գործունեության տեսակներից ստացվող եկամուտներ | 1% | – | – |
| 9 | Այլ ակտիվների, այդ թվում՝ անշարժ գույքի օտարումից ստացվող եկամուտներ | 10% | – | – |
| 10 | Այլ գործունեությունից ստացվող եկամուտներ | 10% | 6% | 4.5% |
Շրջանառության հարկի հաշվարկի առանցքային կետերը
- Եթե 1-ին տեսակով սահմանված նվազեցումներից հետո շրջանառության հարկի գումարը կազմում է առևտրական գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 1%-ից պակաս գումար, ապա ծախսերի գծով նվազեցումը կատարվում է այն չափով, որ շրջանառության հարկի գումարը կազմի առևտրական գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 1%-ը:
- Եթե 4-րդ տեսակով սահմանված նվազեցումներից հետո շրջանառության հարկի գումարը կազմում է արտադրական գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 3 %-ից պակաս գումար, ապա ծախսերի գծով նվազեցումը կատարվում է այն չափով, որ շրջանառության հարկի գումարը կազմի արտադրական գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 3 %-ը:
- Եթե 6-րդ տեսակով սահմանված նվազեցումներից հետո շրջանառության հարկի գումարը կազմում է հանրային սննդի ոլորտում իրականացվող գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 3.5 %-ից պակաս գումար, ապա ծախսերի գծով նվազեցումը կատարվում է այն չափով, որ շրջանառության հարկի գումարը կազմի հանրային սննդի ոլորտում իրականացվող գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 3.5 %-ը:
- Եթե 10-րդ տեսակով սահմանված նվազեցումներից հետո շրջանառության հարկի գումարը կազմում է տվյալ գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 4.5 %-ից պակաս գումար, ապա ծախսերի գծով նվազեցումը կատարվում է այն չափով, որ շրջանառության հարկի գումարը կազմի այլ գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 4.5 %-ը:
- Եթե հանրային սննդի գործունեությունը իրականացվում է Երևան քաղաքի տարածքից դուրս, ապա այս օրենքի դրույթները ուժի մեջ կմտնեն միայն 2026 թվականի հունվարի 1-ից հետո, իսկ մինչ այդ՝ մինչև օրենքի ուժի մեջ մտնելը, կիրառվելու են մինչև սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը գործող խմբագրությամբ Օրենսգրքով սահմանված կարգավորումները։
Շրջանառության հարկի նվազեցվող ծախսերը
Շրջանառության հարկի գումարից նվազեցվող ծախսեր են համարվում փաստաթղթերով հիմնավորված՝ ապրանքների արտադրության, աշխատանքների կատարման և (կամ) ծառայությունների մատուցման հետ անմիջականորեն կապված ծախսերը (բացառությամբ որոշ ծախսերի), առևտրական (առք ու վաճառքի) գործունեության առարկա հանդիսացող ապրանքների սկզբնական արժեքը, ինչպես նաև վարչական և իրացման ծախսերը:
Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների մեկ այլ փոփոխությամբ էլ 2025 թ. հուլիսի 1-ից մի շարք մասնագիտական աշխատանքների և ծառայությունների հարկումը տեղափոխելու է հարկման ընդհանուր համակարգ (ԱԱՀ և շահութահարկ):
Այդ ոլորտների թվում են՝ իրավաբանական գործունեություն, հաշվապահական, գլխամասային գրասենյակների գործունեություն, կառավարման հարցերով խորհրդատվական ծառայություններ, գովազդային գործունեություն և շուկայի իրավիճակի հետազոտություն, շենքերի շինարարություն, անշարժ գույքի հետ գործառնություններ վարձատրությամբ կամ պայմանագրային հիմունքով, ճարտարապետական կամ ճարտարագիտական գործունեություն, տեխնիկական փորձարկումներ և վերլուծություններ, մասնագիտական և տեխնիկական այլ գործունեություն, ժամանակավոր աշխատուժով ապահովման գործունեություն և առողջապահություն:
Եթե ցանկանում եք իմանալ թե ինչպես կատարել շրջանառության հարկի հաշվարկ և ինչպես լրացնել շրջանառության հարկի հաշվետվությունը, դիմեք մեզ կամ Ստացեք Գնառաջարկ։
Ուշադրություն։ Տվյալ հոդվածը ներկայացված է միայն ընդհանուր տեղեկատվության նպատակով և վերաբերում է միայն 21.04.2025թ․ դրությամբ հարկային համակարգում կատարված փոփոխություններին։ Այն չի ընդգրկում 21.04.2025թ․ հետո կատարված կամ նախատեսվող որևէ փոփոխություն և ամբողջական չէ։ Լրացուցիչ և առավել մանրամասն տեղեկատվություն ստանալու համար դիմեք մեզ՝ խորհրդատվություն ստանալու նպատակով։

С 1 января 2025 года в систему налога с оборота внесены определенные изменения в соответствии с Законом Республики Армения «О внесении изменений в Налоговый кодекс Республики Армения», принятым Национальным Собранием Республики Армения.
Изменения касаются порядков налогообложения, налоговых ставок, а также процесса документирования деятельности, целью которых является снижение административных расходов, а также ряд других реформ.
Что такое налог с оборота и порядок его расчета?
Налог с оборота является государственным налогом, уплачиваемым в государственный бюджет, заменяющим НДС и/или налог на прибыль. Для резидентных коммерческих организаций налог с оборота заменяет НДС и/или налог на прибыль. Для индивидуальных предпринимателей налог с оборота заменяет НДС.
Настоящим законом внесены два принципиальных изменения: увеличены ставки налога, но в то же время снижена минимальная ставка подлежащего уплате налога. Вторым ключевым изменением разрешается не только компаниям, занимающимся коммерческой деятельностью, но и компаниям, занимающимся другими видами деятельности, списывать расходы, связанные с их деятельностью.
К облагаемым налогом сделкам применяются различные ставки налога с оборота в зависимости от вида дохода.
Нужна помощь с новыми налоговыми ставками? Обратитесь в Alpha Accounting за экспертной поддержкой по налогу на оборот и сопутствующим реформам.
| Вид дохода | Ставка | Ставка вычета | Минимальная ставка |
| 1. Доходы от коммерческой деятельности, за исключением некоторых случаев | 10% | 9.5% | 1% |
| 2. Доходы от коммерческой (купли-продажи) деятельности по вторичному сырью | 5% | – | – |
| 3. Доходы от отчуждения газет редакциями | 15% | – | – |
| 4. Доходы от производственной деятельности | 7% | 5% | 3.5% |
| 5. Арендная плата, проценты, роялти | 10% | – | – |
| 6. Доходы от деятельности, осуществляемой в сфере общественного питания | 12% | 9% | 3.5% |
| 7. Доходы от отчуждения других активов, а также доходы от других видов деятельности (Сфера общественного питания) | 20% | – | – |
| 8. Доходы от видов деятельности, включенных в перечень видов деятельности в сфере высоких технологий | 1% | – | – |
| 9. Доходы от отчуждения других активов, в том числе недвижимого имущества | 10% | – | – |
| 10. Доходы от других видов деятельности | 10% | 6% | 4.5% |
Ключевые моменты расчета налога с оборота
- Если после вычетов, установленных по виду деятельности 1, сумма налога с оборота составляет менее 1% налоговой базы, сформированной от коммерческой деятельности, то вычет по расходам производится в таком размере, чтобы сумма налога с оборота составила 1% налоговой базы, сформированной от коммерческой деятельности.
- Если после вычетов, установленных по виду деятельности 4, сумма налога с оборота составляет менее 3% налоговой базы, сформированной от производственной деятельности, то вычет по расходам производится в таком размере, чтобы сумма налога с оборота составила 3% налоговой базы, сформированной от производственной деятельности.
- Если после вычетов, установленных по виду деятельности 6, сумма налога с оборота составляет менее 3.5% налоговой базы, сформированной от деятельности, осуществляемой в сфере общественного питания, то вычет по расходам производится в таком размере, чтобы сумма налога с оборота составила 3.5% налоговой базы, сформированной от деятельности, осуществляемой в сфере общественного питания.
- Если после вычетов, установленных по виду деятельности 10, сумма налога с оборота составляет менее 4.5% налоговой базы, сформированной от данной деятельности, то вычет по расходам производится в таком размере, чтобы сумма налога с оборота составила 4.5% налоговой базы, сформированной от других видов деятельности.
- Если деятельность в сфере общественного питания осуществляется за пределами территории города Еревана, то положения настоящего закона вступят в силу только после 1 января 2026 года, а до этого, до вступления закона в силу, будут применяться регулирования, установленные Кодексом в редакции, действовавшей до вступления в силу настоящего закона.
Вычитаемые расходы по налогу с оборота
Расходами, вычитаемыми из суммы налога с оборота, считаются документально обоснованные расходы, непосредственно связанные с производством товаров, выполнением работ и (или) оказанием услуг (за некоторыми исключениями), первоначальная стоимость товаров, являющихся предметом коммерческой (купли-продажи) деятельности, а также административные и сбытовые расходы.
Другим изменением в поправках к Налоговому кодексу является перенос с 1 июля 2025 года налогообложения ряда профессиональных работ и услуг на общую систему налогообложения (НДС и налог на прибыль).
В число этих сфер входят: юридическая деятельность, бухгалтерский учет, деятельность головных офисов, консультационные услуги по вопросам управления, рекламная деятельность и исследование рыночной конъюнктуры, строительство зданий, сделки с недвижимым имуществом на платной или договорной основе, архитектурная или инженерная деятельность, технические испытания и анализ, прочая профессиональная и техническая деятельность, деятельность агентств по временному трудоустройству и здравоохранение.
Если вы хотите узнать, как рассчитать налог с оборота и как заполнить отчет по налогу с оборота, свяжитесь с нами или Получите ценовое предложение.
Внимание: Данный материал предназначен исключительно для общей информации и касается только изменений в налоговой системе по состоянию на 21 апреля 2025 года. Он не охватывает изменения, внесенные или запланированные после этой даты, и не является исчерпывающим. Для получения более подробной и полной информации, пожалуйста, свяжитесь с нами для профессиональной консультации.