2025թ․ հունվարի 1-ից Շրջանառության հարկի համակարգում իրականացվել են որոշ փոփոխություններ, համաձայն ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխությոններ կատարելու մասին» օրենքի։
Փոփոխությունները վերաբերում են հարկման կարգերին, դրույքաչափերին, ինչպես նաև գործունեության փաստաթղթավորման գործընթացին, որոնց նպատակն է նվազեցնել վարչական ծախսերը, ինչպես նաև մի շարք այլ բարեփոխումներ։
Ի՞նչ է շրջանառության հարկը և դրա հաշվարկի կարգը
Շրջանառության հարկը պետական բյուջե վճարվող՝ ԱԱՀ-ին և (կամ) շահութահարկին փոխարինող պետական հարկ է։ Ռեզիդենտ առևտրային կազմակերպությունների համար շրջանառության հարկը փոխարինում է ԱԱՀ-ին և (կամ) շահութահարկին: Անհատ ձեռնարկատերերի համար շրջանառության հարկը փոխարինում է ԱԱՀ-ին:
Սույն օրենքով տեղի է ունեցել երկու սկզբունքային փոփոխություն՝ հարկի դրույքաչափերը ավելացել են, բայց միևնույն ժամանակ նվազել է վճարման ենթակա նվազագույն հարկի դրույքաչաձը։ Երկրորդ առանցքային փոփոխությամբ թույլ է տրվում բացի առևտրական գործունեությամբ զբաղվող ընկերություններից այլ գործունեությամբ զբաղվող ընկերություններին ևս ծախսագրել գործունեության հետ կապված ծախսերը։
Հարկման ենթակա գործարքների վրա կիրառվում են շրջանառության հարկի տարբեր դրույքաչափեր՝ կախված եկամտի տեսակից։
Շրջանառության հարկի և հարակից բարեփոխումների վերաբերյալ մասնագիտական աջակցության համար դիմեք Alpha Accounting-ին:
| Եկամտի տեսակը | Դրույքաչափ | Նվազեցման դրույքաչափ | Նվազագույն դրույքաչափ | |
| 1 | Առևտրական գործունեությունից ստացվող եկամուտներ, բացառությամբ որոշ դեպքերի | 10% | 9.5% | 1% |
| 2 | Երկրորդային հումքի առևտրական (առք ու վաճառքի) գործունեությունից ստացվող եկամուտներ | 5% | – | – |
| 3 | Խմբագրությունների կողմից թերթերի օտարումից եկամուտներ | 15% | – | – |
| 4 | Արտադրական գործունեությունից ստացվող եկամուտներ | 7% | 5% | 3.5% |
| 5 | Վարձակալական վճար, տոկոս, ռոյալթի | 10% | – | – |
| 6 | Հանրային սննդի ոլորտում իրականացվող գործունեությունից ստացվող եկամուտներ | 12% | 9% | 3.5% |
| 7 | Այլ ակտիվների օտարումից, ինչպես նաև այլ գործունեությունից ստացվող եկամուտներ (Հանրային սննդի ոլորտ) | 20% | – | – |
| 8 | Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գործունեության տեսակների ցանկում ներառված գործունեության տեսակներից ստացվող եկամուտներ | 1% | – | – |
| 9 | Այլ ակտիվների, այդ թվում՝ անշարժ գույքի օտարումից ստացվող եկամուտներ | 10% | – | – |
| 10 | Այլ գործունեությունից ստացվող եկամուտներ | 10% | 6% | 4.5% |
Շրջանառության հարկի հաշվարկի առանցքային կետերը
- Եթե 1-ին տեսակով սահմանված նվազեցումներից հետո շրջանառության հարկի գումարը կազմում է առևտրական գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 1%-ից պակաս գումար, ապա ծախսերի գծով նվազեցումը կատարվում է այն չափով, որ շրջանառության հարկի գումարը կազմի առևտրական գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 1%-ը:
- Եթե 4-րդ տեսակով սահմանված նվազեցումներից հետո շրջանառության հարկի գումարը կազմում է արտադրական գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 3 %-ից պակաս գումար, ապա ծախսերի գծով նվազեցումը կատարվում է այն չափով, որ շրջանառության հարկի գումարը կազմի արտադրական գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 3 %-ը:
- Եթե 6-րդ տեսակով սահմանված նվազեցումներից հետո շրջանառության հարկի գումարը կազմում է հանրային սննդի ոլորտում իրականացվող գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 3.5 %-ից պակաս գումար, ապա ծախսերի գծով նվազեցումը կատարվում է այն չափով, որ շրջանառության հարկի գումարը կազմի հանրային սննդի ոլորտում իրականացվող գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 3.5 %-ը:
- Եթե 10-րդ տեսակով սահմանված նվազեցումներից հետո շրջանառության հարկի գումարը կազմում է տվյալ գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 4.5 %-ից պակաս գումար, ապա ծախսերի գծով նվազեցումը կատարվում է այն չափով, որ շրջանառության հարկի գումարը կազմի այլ գործունեությունից ձևավորվող հարկման բազայի 4.5 %-ը:
- Եթե հանրային սննդի գործունեությունը իրականացվում է Երևան քաղաքի տարածքից դուրս, ապա այս օրենքի դրույթները ուժի մեջ կմտնեն միայն 2026 թվականի հունվարի 1-ից հետո, իսկ մինչ այդ՝ մինչև օրենքի ուժի մեջ մտնելը, կիրառվելու են մինչև սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը գործող խմբագրությամբ Օրենսգրքով սահմանված կարգավորումները։
Շրջանառության հարկի նվազեցվող ծախսերը
Շրջանառության հարկի գումարից նվազեցվող ծախսեր են համարվում փաստաթղթերով հիմնավորված՝ ապրանքների արտադրության, աշխատանքների կատարման և (կամ) ծառայությունների մատուցման հետ անմիջականորեն կապված ծախսերը (բացառությամբ որոշ ծախսերի), առևտրական (առք ու վաճառքի) գործունեության առարկա հանդիսացող ապրանքների սկզբնական արժեքը, ինչպես նաև վարչական և իրացման ծախսերը:
Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների մեկ այլ փոփոխությամբ էլ 2025 թ. հուլիսի 1-ից մի շարք մասնագիտական աշխատանքների և ծառայությունների հարկումը տեղափոխելու է հարկման ընդհանուր համակարգ (ԱԱՀ և շահութահարկ):
Այդ ոլորտների թվում են՝ իրավաբանական գործունեություն, հաշվապահական, գլխամասային գրասենյակների գործունեություն, կառավարման հարցերով խորհրդատվական ծառայություններ, գովազդային գործունեություն և շուկայի իրավիճակի հետազոտություն, շենքերի շինարարություն, անշարժ գույքի հետ գործառնություններ վարձատրությամբ կամ պայմանագրային հիմունքով, ճարտարապետական կամ ճարտարագիտական գործունեություն, տեխնիկական փորձարկումներ և վերլուծություններ, մասնագիտական և տեխնիկական այլ գործունեություն, ժամանակավոր աշխատուժով ապահովման գործունեություն և առողջապահություն:
Եթե ցանկանում եք իմանալ թե ինչպես կատարել շրջանառության հարկի հաշվարկ և ինչպես լրացնել շրջանառության հարկի հաշվետվությունը, դիմեք մեզ կամ Ստացեք Գնառաջարկ։
Ուշադրություն։ Տվյալ հոդվածը ներկայացված է միայն ընդհանուր տեղեկատվության նպատակով և վերաբերում է միայն 21.04.2025թ․ դրությամբ հարկային համակարգում կատարված փոփոխություններին։ Այն չի ընդգրկում 21.04.2025թ․ հետո կատարված կամ նախատեսվող որևէ փոփոխություն և ամբողջական չէ։ Լրացուցիչ և առավել մանրամասն տեղեկատվություն ստանալու համար դիմեք մեզ՝ խորհրդատվություն ստանալու նպատակով։

Starting from January 1, 2025, certain changes have been implemented in the Turnover Tax system, according to the Law of the Republic of Armenia “On Amendments to the Tax Code of the Republic of Armenia” adopted by the National Assembly of the Republic of Armenia.
The changes relate to taxation procedures, tax rates, as well as the process of documenting activities, the purpose of which is to reduce administrative costs, as well as a number of other reforms.
What is Turnover Tax and How is it Calculated?
Turnover tax is a state tax paid to the state budget, replacing VAT and/or profit tax. For resident commercial organizations, turnover tax replaces VAT and/or profit tax. For individual entrepreneurs, turnover tax replaces VAT.
This law introduces two fundamental changes: the tax rates have increased, but at the same time, the minimum payable tax rate has decreased. The second key change allows not only companies engaged in commercial activities but also companies engaged in other activities to deduct expenses related to their operations.
Need guidance on the new tax rates? Contact Alpha Accounting for expert support on turnover tax and related reforms.
Different turnover tax rates are applied to taxable transactions, depending on the type of income.
| Type of Income | Rate | Deduction Rate | Minimum Rate |
| 1. Income from commercial activities, with certain exceptions | 10% | 9.5% | 1% |
| 2. Income from the commercial (purchase and sale) of secondary raw materials | 5% | – | – |
| 3. Income from the alienation of newspapers by editorial offices | 15% | – | – |
| 4. Income from production activities | 7% | 5% | 3.5% |
| 5. Rental payments, interest, royalties | 10% | – | – |
| 6. Income from activities carried out in the public catering sector | 12% | 9% | 3.5% |
| 7. Income from the alienation of other assets, as well as income from other activities (Public catering sector) | 20% | – | – |
| 8. Income from types of activities included in the list of high-tech sector activities | 1% | – | – |
| 9. Income from the alienation of other assets, including real estate | 10% | – | – |
| 10. Income from other activities | 10% | 6% | 4.5% |
Key Points for Calculating Turnover Tax
- If, after the deductions established in category 1, the amount of turnover tax is less than 1% of the taxable base formed from commercial activities, the deduction for expenses is made to the extent that the amount of turnover tax becomes 1% of the taxable base formed from commercial activities.
- If, after the deductions established in category 4, the amount of turnover tax is less than 3% of the taxable base formed from production activities, the deduction for expenses is made to the extent that the amount of turnover tax becomes 3% of the taxable base formed from production activities.
- If, after the deductions established in category 6, the amount of turnover tax is less than 3.5% of the taxable base formed from activities carried out in the public catering sector, the deduction for expenses is made to the extent that the amount of turnover tax becomes 3.5% of the taxable base formed from activities carried out in the public catering sector.
- If, after the deductions established in category 10, the amount of turnover tax is less than 4.5% of the taxable base formed from the given activity, the deduction for expenses is made to the extent that the amount of turnover tax becomes 4.5% of the taxable base formed from other activities.
- If public catering activities are carried out outside the territory of Yerevan city, the provisions of this law will enter into force only after January 1, 2026, and until then, the regulations established by the Code in the version in force before the entry into force of this law will apply.
Deductible Expenses for Turnover Tax
Expenses deductible from the amount of turnover tax are considered to be documented expenses directly related to the production of goods, performance of work, and/or provision of services (with certain exceptions), the initial value of goods that are the subject of commercial (purchase and sale) activities, as well as administrative and sales expenses.
Another change in the Tax Code amendments is the transfer of taxation of a number of professional works and services to the general taxation system (VAT and profit tax) from July 1, 2025.
These sectors include: legal activities, accounting, head office activities, management consulting services, advertising activities and market 1 research, building construction, real estate transactions on a fee or contractual basis, architectural or engineering activities, technical testing and analysis, other professional and technical activities, temporary employment agency activities, and healthcare.
If you want to know how to calculate turnover tax and how to fill out the turnover tax report, contact us or Get a Quote.
Attention: This article is intended for general informational purposes only and refers solely to changes made in the tax system as of April 21, 2025. It does not include any changes made or planned after that date and is not exhaustive. For more detailed and comprehensive information, please contact us directly for professional consultation.