ՀՀ Ազգային ժողովը 2024 թվականի դեկտեմբերի 4-ին ընդունեց «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին պետական աջակցության մասին» օրենքը՝ նպատակ հետապնդելով բարձրացնել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մրցունակությունը, շուկա ներգրավել նոր աշխատուժ, բարձրացնել աշխատողների հմտությունները և ապահովել ՀՀ դիրքերի ամրապնդումը՝ որպես արտադրանք արտահանող երկիր։
Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության ենթակա գործունեության տեսակները՝ ըստ տնտեսական գործունեության դասակարգիչների, սահմանում է Կառավարությունը։
- Հայաստանի Հանրապետությունում պետական գրանցում ստացած առևտրային կազմակերպությունները․
- Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված անհատ ձեռնարկատերերը:
Ովքեր կարող են դիմել
ՏՏ ոլորտի տնտեսավարող սուբյեկտները կարող են դիմել պետական աջակցություն ստանալու համար, եթե տնտեսավարող սուբյեկտի ավելացված արժեքի հարկի և (կամ) շրջանառության հարկի հարկային հաշվարկներով հայտարարագրած գործունեության բոլոր տեսակներից իրացման շրջանառության առնվազն 90 տոկոսը պետական աջակցության տրամադրման հաշվետու ժամանակաշրջանում ձևավորվել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գործունեության տեսակներից։
Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում պետական աջակցության ձևերը
Պետությունը կաջակցի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերություններին հետևյալ ուղղություններով։
- Աշխատանքային միգրանտների ներգրավում. Այն միգրանտների, որոնք իրականացնում են մասնագիտական աշխատանք և համարվում են տվյալ տնտեսավարող սուբյեկտի վարձու աշխատողներ։ Պետական աջակցությունը տնտեսավարող սուբյեկտին տրամադրվում է աշխատանքային միգրանտի՝ աշխատավարձի և դրան հավասարեցված այլ վճարումների կամ քաղաքացիական իրավական պայմանագրով աշխատանքի վարձատրության գծով հաշվարկված եկամտային հարկի գումարի 60 տոկոսի չափով։
- Նոր աշխատողների ընդունում. Պետական աջակցությունը ՏՏ ոլորտի տնտեսավարող սուբյեկտին տրամադրվում է նոր աշխատողի աշխատավարձի և դրան հավասարեցված այլ վճարումների կամ քաղաքացիական իրավական պայմանագրով աշխատանքի վարձատրության գծով հաշվարկված եկամտային հարկի գումարի 60 տոկոսի չափով։ (Նոր աշխատող` առաջին անգամ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտ մուտք գործած և մասնագիտական աշխատանք կատարող վարձու աշխատող.)
- Աշխատողների վերապատրաստում. Մասնագիտական աշխատանք կատարող կադրերի պատրաստման և վերապատրաստման (այսուհետ՝ վերապատրաստում) համար։ Պետական աջակցությունը տնտեսավարող սուբյեկտին տրամադրվում է վերապատրաստում անցած մասնագիտական աշխատանք կատարող վարձու աշխատողի աշխատավարձի և դրան հավասարեցված այլ վճարումների կամ քաղաքացիական իրավական պայմանագրով աշխատանքի վարձատրության գծով հաշվետու ժամանակաշրջանում հաշվարկված եկամտային հարկի գումարի 50 տոկոսի չափով։
Օգտվեք Բարձր Տեխնոլոգիաների ոլորտում հարկային արտոնություններից!
Դիմեք մեր մասնագիտական խորհրդատվությանը և իմանացեք, թե ինչպես կարող եք օգտվել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական հարկային արտոնություններից։
Առանցքային կետեր
- Աշխատանքային միգրանտներին (այդ թվում՝ քաղաքացիական իրավունքի պայմանագրերով աշխատող) տրվող աջակցությունը հաշվարկվում է որպես նրա վարձատրության անձնական եկամտահարկի 60%-ը։ Սույն պետական աջակցությունն ուժի մեջ է մտնում 2026 թվականի հունվարի 1-ից և գործում է մինչև 2031 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։
- Վերոնշյալ դրույթներով հաշվետու ժամանակաշրջանի համար տրամադրվող ընդհանուր պետական աջակցությունը չի կարող գերազանցել նույն հաշվետու ժամանակաշրջանի բոլոր աշխատողների (ներառյալ քաղաքացիական իրավունքի պայմանագրերով աշխատողների) վարձատրության վրա հաշվարկված անձնական եկամտահարկի ընդհանուր գումարի 50 տոկոսը։
- Շրջանառության հարկի համակարգում գործող կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերն աջակցությունից օգտվելը սկսելու օրացուցային տարվան հաջորդող երրորդ օրացուցային տարին լրանալուց հետո կարող է շարունակել օգտվել աջակցությունից, եթե գործում է հարկման ընդհանուր համակարգում։
Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մասին օրենքի և հարկային արտոնությունների մասին ավելին իմանալու համար դիմեք մեզ կամ Ստացեք Գնառաջարկ:
Ուշադրություն։ Տվյալ նյութը ամբողջական չէ և ներկայացված է ընդհանուր տեղեկատվության համար։ Ավելի մանրամասն տեղեկատվության համար անհրաժեշտ է ընթերցել Հարկային օրենսգրքի համապատասխան հոդվածները և որոշումները։

4 декабря 2024 года Национальное собрание Республики Армения приняло закон «О государственной поддержке сферы высоких технологий» с целью повышения конкурентоспособности высокотехнологичной отрасли Армении, привлечения новой рабочей силы, повышения квалификации сотрудников и укрепления позиций Армении как экспортирующей страны.
Правительство определяет виды деятельности, подлежащие государственной поддержке в сфере высоких технологий, согласно классификации экономической деятельности.
- Коммерческие организации, зарегистрированные в Республике Армения,
- Индивидуальные предприниматели, зарегистрированные в Республике Армения.
Кто может подать заявку
Субъекты, работающие в сфере ИТ, могут подать заявку на государственную поддержку, если не менее 90% их заявленного оборота по декларациям по НДС и/или налогу с оборота формируется от видов деятельности в сфере высоких технологий в течение отчетного периода государственной поддержки.
Формы государственной поддержки в сфере высоких технологий
Государство будет поддерживать компании в сфере высоких технологий в следующих направлениях:
- Привлечение трудовых мигрантов: Мигранты, выполняющие профессиональную работу и являющиеся наемными работниками субъекта хозяйствования. Государственная поддержка предоставляется в размере 60% от исчисленного подоходного налога на заработную плату и приравненные к ней выплаты или вознаграждение по гражданско-правовому договору.
- Прием новых сотрудников: Государственная поддержка предоставляется субъектам хозяйствования в сфере ИТ в размере 60% от исчисленного подоходного налога на заработную плату и приравненные к ней выплаты или вознаграждение по гражданско-правовому договору. (Новый сотрудник – это наемный работник, впервые поступивший в сферу высоких технологий и выполняющий профессиональную работу.)
- Повышение квалификации сотрудников: Подготовка и переподготовка кадров, выполняющих профессиональную работу. Государственная поддержка предоставляется в размере 50% от исчисленного подоходного налога на заработную плату и приравненные к ней выплаты или вознаграждение по гражданско-правовому договору за отчетный период.
Воспользуйтесь налоговыми льготами для высокотехнологичных компаний в Армении!
Узнайте, как налоговые льготы могут повысить конкурентоспособность вашего бизнеса, развить навыки сотрудников и привлечь талантливых специалистов.
Ключевые моменты
- Поддержка трудовых мигрантов (включая работающих по гражданско-правовым договорам) рассчитывается как 60% их подоходного налога на вознаграждение. Эта государственная поддержка вступает в силу с 1 января 2026 года и действует до 31 декабря 2031 года.
- Общая государственная поддержка, предоставляемая за отчетный период, не может превышать 50% от общей суммы подоходного налога, начисленного на вознаграждение всех сотрудников (включая работающих по гражданско-правовым договорам) за этот же период.
- Организации или индивидуальные предприниматели, работающие в системе налога с оборота, могут продолжить получать поддержку после третьего календарного года с момента начала получения поддержки, если перейдут на общую систему налогообложения.
Чтобы узнать больше о Законе о высокотехнологичной отрасли и налоговых льготах, свяжитесь с нами или запросите коммерческое предложение.
Внимание: Данный материал не является полным и предоставлен в ознакомительных целях. Для получения подробной информации следует ознакомиться с соответствующими статьями и решениями Налогового кодекса.