Ֆիզիկական անձի տարեկան հայտարարագիր – ինչպես լրացնել հայտարարագիր
Հայաստանում 2023-2026թթ․ փուլային եղանակով ներդրվում է ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգը, ինչպիսին եղել է և մնում է օրինակ իրական շահառուների հայտարարգրումը,։ 2025թ․-ին ՀՀ քաղաքացիները պետք է հայտարարագրեն իրենց եկամուտները։ Այս հոդվածում կանդրադառնանք, թե ինչ է ենթադրում ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրումը, ինչպես է այն լրացվելու, և ինչ է պետք իմանալ վերջինիս մասին։
Ովքե՞ր պետք է ներկայացնեն եկամուտների տարեկան հայտարարագիր
2024 թվականի համար մինչև 2025 թվականի նոյեմբերի 1-ը հարկային մարմին եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկ-հայտարարագրեր պետք է ներկայացնեն ՀՀ ռեզիդենտ հանդիսացող այն ՀՀ քաղաքացիները (բացառությամբ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ անչափահաս համարվող անձանց), որոնք՝
• 2024 թվականի ընթացքում համարվել են վարձու աշխատող,
• 2024 թվականի ընթացքում ստացել են քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակում հարկվող եկամուտ,
• 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ զբաղեցրել են «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պետական ծառայության, համայնքային ծառայության և/կամ հանրային պաշտոն,
• 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ հանդիսացել են 2023 թ.-ի արդյունքներով 1 մլրդ դրամ և ավելի համախառն եկամուտ հայտարարագրած ՀՀ ռեզիդենտ առևտրային կազմակերպության մասնակից,
• 2024 թվականի ընթացքում «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով համարվել են իրավաբանական անձի իրական շահառու,
• 2024 թվականի ընթացքում ստացել են 20 մլն դրամի չափով կամ ավելի փոխառություն։
Ինչպե՞ս պետք է ներկայացնվեն եկամուտների տարեկան հայտարարագիր
Եկամուտների տարեկան հայտարարագիր պետք է ներկայացնել self-portal.taxservice.am կայքի «Ֆիզիկական անձանց էլեկտրոնային հաշվետվությունների ներկայացման համակարգ»-ի հայտարարագրման բաժնից։ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեին (ՊԵԿ-ին) հարկային գործակալների միջոցով հայտնի տեղեկատվությունը կայքում արդեն իսկ առկա է լինելու: Անհրաժեշտ է լինելու ավելացնել մնացած տեղեկատվությունը: Հայտարարագիրը չի ներառելու մինչև 2024 թվականը ստացված եկամուտը կամ առկա գույքը/գումարը:
Համակարգից օգտվելու և հայտարարագիր ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է անցնել էլեկտրոնային նույնականացում և ունենալ էլեկտրոնային ստորագրություն։
Alpha Accounting-ը պատրաստ է օգնել Ձեզ հեշտացնել եկամուտների հայտարարագրման գործընթացը։
Ի՞նչ կլինի, եթե չներկայացնեմ եկամուտների տարեկան հայտարարագիր 2025 թվականին
Եկամուտները ժամանակին չհայտարարագրելն առաջին անգամ առաջացնում է նախազգուշացում, իսկ նախազգուշացումից հետո 30 օրվա ընթացքում հայտարարագիր չներկայացնելն արդեն առաջացնում է տուգանք` 5000-50000 ՀՀ դրամի չափով։
Ո՞ր եկամուտներն են ենթակա հայտարարագրման
ՊԵԿ նախագահի հրամանով նվազեցվող եկամուտների մասով սահմանվել է շեմ՝ 300 հազար դրամ, և մինչև այդ շեմը ստացված եկամուտները կարող են չհայտարարագրվել հայտարարատուի կողմից։ Այս շեմը վերաբերում է նվիրատվությամբ, անհատույց, փոխառությամբ, գույքի օտարումից ՄԻԱՆՎԱԳ ստացված չհարկվող եկամուտներին։ 300 հազար դրամի շեմը վերաբերում է յուրաքանչյուր գործարքին, այլ ոչ թե՝ նմանատիպ գործարքների հանրագումարին։
Արդյո՞ք պետք է հայտարարագրեք Ձեր բանկային հաշվեհամարին կամ քարտին փոխանցված գումարները
Եկամտային հարկի տարեկան հայտարարագրում լրացվում են հաշվետու տարվա ընթացքում ֆիզիկական անձի ստացված եկամուտները։ Հետևաբար, եթե բանկային հաշվեհամարին կամ քարտին փոխանցված գումարները համարվում են ստացված եկամուտներ, ապա դրանք լրացվում են հայտարարագրի համապատասխան բաժիններում։ Պետք է հիշել, որ նվիրատվությամբ, անհատույց, փոխառությամբ, գույքի օտարումից միանվագ ստացված չհարկվող եկամուտները կարող են հայտարարագրում չլրացվել, եթե պակաս են 300 հազար դրամից։
Այսինքն, եթե 2024 թվականի ընթացքում Ձեր բանկային հաշվեհամարին կամ քարտին որպես նվիրատվություն կատարվել են փոխանցումներ, որոնք չեն գերազանցում 300 հազար դրամը, ապա այդ եկամուտների մասին տեղեկատվությունը հայտարարագրում կարող եք ներառել միայն Ձեր ցանկությամբ, սակայն հիշեք, որ անգամ հայտարարագրում ներառելու պարագայում՝ այդ եկամուտները հարկման ենթակա ՉԵՆ։

Annual Income Declaration for Individuals in Armenia
Armenia is introducing a phased system of annual income declaration for individuals (similar to the existing real beneficiary declaration) between 2023 and 2026. In 2025, citizens of the Republic of Armenia (RA) must declare their income. This article covers what the income declaration for individuals entails, how it will be filed, and what you need to know about the process.
Who Must File an Annual Income Declaration?
For the 2024 reporting year, an annual income tax calculation-declaration must be submitted to the tax authority by November 1, 2025, by RA resident citizens (excluding minors as of December 31) who, during 2024:
• Were considered salaried employees (wage workers).
• Received taxable income under civil law contracts.
• Held a state service, community service, and/or public position as defined by the RA
• Law “On Public Service” as of December 31, 2024.
• Were a participant (shareholder) in an RA resident commercial organization that
• declared gross income of 1 billion AMD or more for 2023.
• Were considered the real beneficiary of a legal entity under the RA Law “On Combating
• Money Laundering and Terrorist Financing.”
• Received loans totaling 20 million AMD or more.
How to Submit the Annual Income Declaration
The annual income declaration must be submitted through the “Electronic Reporting System for Individuals” section on the self-portal.taxservice.am website. The information already known to the State Revenue Committee (SRC) through tax agents will be pre-filled on the site. You will only need to add the remaining necessary information. The declaration will not include income received or property/funds held prior to 2024.
To use the system and submit the declaration, you must complete electronic identification and possess an electronic signature.
Alpha Accounting is ready to help simplify your income declaration process.
What Happens If I Don’t File the Annual Income Declaration in 2025?
Failure to declare income on time for the first instance results in a warning. Failure to submit the declaration within 30 days after the warning will result in a fine ranging from 5,000 to 50,000 AMD.
Which Income Types Are Subject to Declaration?
By order of the SRC Chairman, a threshold of 300,000 AMD has been set for deductible income. Income received below this threshold may be excluded from the declarant’s report. This threshold applies to non-taxable income received ONCE via donation, gratuitous transfer, loan, or alienation of property. The 300,000 AMD threshold applies to each individual transaction, not the sum of similar transactions.
Do You Need to Declare Funds Transferred to Your Bank Account or Card?
The Annual Income Tax Declaration requires reporting all income received by the individual during the reporting year. Therefore, if funds transferred to a bank account or card are considered received income, they must be entered in the corresponding sections of the declaration.
It is important to remember that non-taxable income received once through donation, gratuitous transfer, loan, or alienation of property can be excluded from the declaration if it is less than 300,000 AMD.
This means that if, during 2024, you received transfers to your bank account or card as a donation that did not exceed 300,000 AMD per transaction, you may include this information in the declaration only if you wish. However, even if you include it, this income is NOT subject to taxation.