Ֆիզիկական անձի տարեկան հայտարարագիր – ինչպես լրացնել հայտարարագիր
Հայաստանում 2023-2026թթ․ փուլային եղանակով ներդրվում է ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգը, ինչպիսին եղել է և մնում է օրինակ իրական շահառուների հայտարարգրումը,։ 2025թ․-ին ՀՀ քաղաքացիները պետք է հայտարարագրեն իրենց եկամուտները։ Այս հոդվածում կանդրադառնանք, թե ինչ է ենթադրում ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրումը, ինչպես է այն լրացվելու, և ինչ է պետք իմանալ վերջինիս մասին։
Ովքե՞ր պետք է ներկայացնեն եկամուտների տարեկան հայտարարագիր
2024 թվականի համար մինչև 2025 թվականի նոյեմբերի 1-ը հարկային մարմին եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկ-հայտարարագրեր պետք է ներկայացնեն ՀՀ ռեզիդենտ հանդիսացող այն ՀՀ քաղաքացիները (բացառությամբ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ անչափահաս համարվող անձանց), որոնք՝
• 2024 թվականի ընթացքում համարվել են վարձու աշխատող,
• 2024 թվականի ընթացքում ստացել են քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակում հարկվող եկամուտ,
• 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ զբաղեցրել են «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պետական ծառայության, համայնքային ծառայության և/կամ հանրային պաշտոն,
• 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ հանդիսացել են 2023 թ.-ի արդյունքներով 1 մլրդ դրամ և ավելի համախառն եկամուտ հայտարարագրած ՀՀ ռեզիդենտ առևտրային կազմակերպության մասնակից,
• 2024 թվականի ընթացքում «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով համարվել են իրավաբանական անձի իրական շահառու,
• 2024 թվականի ընթացքում ստացել են 20 մլն դրամի չափով կամ ավելի փոխառություն։
Ինչպե՞ս պետք է ներկայացնվեն եկամուտների տարեկան հայտարարագիր
Եկամուտների տարեկան հայտարարագիր պետք է ներկայացնել self-portal.taxservice.am կայքի «Ֆիզիկական անձանց էլեկտրոնային հաշվետվությունների ներկայացման համակարգ»-ի հայտարարագրման բաժնից։ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեին (ՊԵԿ-ին) հարկային գործակալների միջոցով հայտնի տեղեկատվությունը կայքում արդեն իսկ առկա է լինելու: Անհրաժեշտ է լինելու ավելացնել մնացած տեղեկատվությունը: Հայտարարագիրը չի ներառելու մինչև 2024 թվականը ստացված եկամուտը կամ առկա գույքը/գումարը:
Համակարգից օգտվելու և հայտարարագիր ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է անցնել էլեկտրոնային նույնականացում և ունենալ էլեկտրոնային ստորագրություն։
Alpha Accounting-ը պատրաստ է օգնել Ձեզ հեշտացնել եկամուտների հայտարարագրման գործընթացը։
Ի՞նչ կլինի, եթե չներկայացնեմ եկամուտների տարեկան հայտարարագիր 2025 թվականին
Եկամուտները ժամանակին չհայտարարագրելն առաջին անգամ առաջացնում է նախազգուշացում, իսկ նախազգուշացումից հետո 30 օրվա ընթացքում հայտարարագիր չներկայացնելն արդեն առաջացնում է տուգանք` 5000-50000 ՀՀ դրամի չափով։
Ո՞ր եկամուտներն են ենթակա հայտարարագրման
ՊԵԿ նախագահի հրամանով նվազեցվող եկամուտների մասով սահմանվել է շեմ՝ 300 հազար դրամ, և մինչև այդ շեմը ստացված եկամուտները կարող են չհայտարարագրվել հայտարարատուի կողմից։ Այս շեմը վերաբերում է նվիրատվությամբ, անհատույց, փոխառությամբ, գույքի օտարումից ՄԻԱՆՎԱԳ ստացված չհարկվող եկամուտներին։ 300 հազար դրամի շեմը վերաբերում է յուրաքանչյուր գործարքին, այլ ոչ թե՝ նմանատիպ գործարքների հանրագումարին։
Արդյո՞ք պետք է հայտարարագրեք Ձեր բանկային հաշվեհամարին կամ քարտին փոխանցված գումարները
Եկամտային հարկի տարեկան հայտարարագրում լրացվում են հաշվետու տարվա ընթացքում ֆիզիկական անձի ստացված եկամուտները։ Հետևաբար, եթե բանկային հաշվեհամարին կամ քարտին փոխանցված գումարները համարվում են ստացված եկամուտներ, ապա դրանք լրացվում են հայտարարագրի համապատասխան բաժիններում։ Պետք է հիշել, որ նվիրատվությամբ, անհատույց, փոխառությամբ, գույքի օտարումից միանվագ ստացված չհարկվող եկամուտները կարող են հայտարարագրում չլրացվել, եթե պակաս են 300 հազար դրամից։
Այսինքն, եթե 2024 թվականի ընթացքում Ձեր բանկային հաշվեհամարին կամ քարտին որպես նվիրատվություն կատարվել են փոխանցումներ, որոնք չեն գերազանցում 300 հազար դրամը, ապա այդ եկամուտների մասին տեղեկատվությունը հայտարարագրում կարող եք ներառել միայն Ձեր ցանկությամբ, սակայն հիշեք, որ անգամ հայտարարագրում ներառելու պարագայում՝ այդ եկամուտները հարկման ենթակա ՉԵՆ։

В Армении в период 2023–2026 гг. поэтапно внедряется система всеобщего декларирования доходов физических лиц, подобная (и дополнительная к) уже существующей системе декларирования реальных бенефициаров. В 2025 году граждане Республики Армения (РА) должны будут декларировать свои доходы. В данной статье мы рассмотрим, что подразумевает декларирование доходов физических лиц, как его заполнять и что необходимо знать об этом процессе.
Кто Обязан Представить Годовую Декларацию о Доходах?
- За 2024 отчетный год, до 1 ноября 2025 года, расчет-декларацию по подоходному налогу должны представить в налоговый орган те граждане-резиденты РА (за исключением лиц, считающихся несовершеннолетними по состоянию на 31 декабря), которые:
- В течение 2024 года считались наемными работниками.
- В течение 2024 года получили налогооблагаемый доход в рамках гражданско-правовых договоров.
- По состоянию на 31 декабря 2024 года занимали государственную, общинную или публичную должность, определенную Законом РА «О государственной службе».
- По состоянию на 31 декабря 2024 года являлись участником (акционером) коммерческой организации-резидента РА, задекларировавшей валовой доход в размере 1 миллиарда драмов и более по итогам 2023 года.
- В течение 2024 года считались реальным бенефициаром юридического лица согласно Закону РА «О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма».
- В течение 2024 года получили займы (ссуды) в размере 20 миллионов драмов или более.
Как Следует Представлять Годовую Декларацию о Доходах?
Годовая декларация о доходах должна быть подана через раздел декларирования в «Системе представления электронных отчетов физических лиц» на сайте self-portal.taxservice.am. Информация, уже известная ГНК (Государственному налоговому комитету) через налоговых агентов, будет уже доступна на сайте. Необходимо будет добавить только недостающую информацию. Декларация не будет включать доходы или имеющееся имущество/средства, полученные до 2024 года.
Для использования системы и подачи декларации необходимо пройти электронную идентификацию и иметь электронную подпись.
«Alpha Accounting» готова помочь Вам упростить процесс декларирования доходов.
Что Произойдет, Если Я Не Представлю Годовую Декларацию о Доходах в 2025 Году?
Несвоевременное декларирование доходов в первый раз влечет за собой предупреждение. Непредставление декларации в течение 30 дней после предупреждения уже влечет за собой штраф в размере от 5,000 до 50,000 драмов РА.
Какие Доходы Подлежат Декларированию?
Приказом председателя ГНК установлен порог в 300,000 драмов для доходов, которые могут быть уменьшены (исключены). Доходы, полученные ниже этого порога, могут быть не задекларированы декларантом. Этот порог относится к не облагаемым налогом доходам, полученным ОДНОКРАТНО в виде дарения, безвозмездной передачи, займа или отчуждения имущества. Порог в 300,000 драмов относится к каждой отдельной сделке, а не к сумме аналогичных сделок.
Нужно Ли Декларировать Суммы, Перечисленные На Ваш Банковский Счет Или Карту?
В годовой декларации по подоходному налогу заполняются доходы, полученные физическим лицом в течение отчетного года. Следовательно, если суммы, перечисленные на банковский счет или карту, считаются полученными доходами, они заполняются в соответствующих разделах декларации.
Следует помнить, что не облагаемые налогом доходы, полученные единовременно в виде дарения, безвозмездной передачи, займа или отчуждения имущества, могут быть не включены в декларацию, если они меньше 300,000 драмов.
Это означает, что если в течение 2024 года на Ваш банковский счет или карту в качестве дарения были произведены переводы, не превышающие 300,000 драмов за транзакцию, Вы можете включить информацию об этих доходах в декларацию только по Вашему желанию. Однако, даже при включении в декларацию, эти доходы НЕ подлежат налогообложению.